Eurovolby

Krádež za bílého dne – schválené změny v důchodovém systému trvale poškodí důchodce

Soubor opatření, které vláda vznosně nazývá důchodovou reformou, schválili poslanci dnes po týdenním jednání. Změny povedou k destrukci důchodového sy

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda k tomu řekl: „Vláda se rozhodla nadřadit zájmy finančních skupin a velkých firem nad zájmy občanů. Dál vyplácí nesmyslné dotace a bere peníze nejslabším. To vše za přihlížení opozice, která není schopna vládním návrhům čelit.“ Přitom vláda mohla vycházet z už připraveného návrhu Sociální demokracie, který by znamenal stabilní a dlouhodobě udržitelný důchodový systém. „Vláda se mohla zastat občanů, kteří si ji zvolili. Místo toho se rozhodla obětovat stávající i budoucí důchodce a rozbít systém, který jsme roky těžce budovali,“ dodává místopředsedkyně SOCDEM Daniela Ostrá.

Hlavní pilíře toho, co vláda dnes schválila, tvrdě dopadnou na důchodce. Navrhované nahrazení mimořádné valorizace dočasným příspěvkem ve výsledku znamená, že se nebude dorovnávat ztráta skutečné hodnoty důchodu způsobená inflací. Dosavadní valorizační mechanismus stanovený Sociální demokracií byl vytvořen tak, aby reálnou míru inflace dorovnával. „S vládou pravice se vrátil i zvyk nevalorizovat na důchodech, který jsme za vlády Bohuslava Sobotky změnili,“ připomíná Michal Šmarda.

Návrh spravedlivé důchodové reformy, který připravila Sociální demokracie, by znamenal stabilní a dlouhodobě udržitelný důchodový systém. „Je nutné provázat důchodovou reformu s daňovými změnami. Část důchodového systému musí být financovaná z jiných zdrojů než z důchodového pojištění. Podobně je to běžné ve většině zemí západní Evropy. V těchto zemích se dává na důchody přes 12 procent HDP, u nás je to podstatně méně,“ upřesňuje Michal Šmarda.

Dnes schválené vládní změny místo narovnání nespravedlnosti v důchodovém systému nebo zajištění příjmů jen okrádají nejvíc zranitelnou část obyvatel, která se nemá jak bránit.

zdroj: tiskové oddělení SOCDEM