Eurovolby

Odvaha stát na straně pronásledovaných

Odvaha stát na straně pronásledovaných doma i v cizině nesporně patří k odkazu T. G. Masaryka.
Vysokoškolský profesor a první československý prezident dlouhodobě spolupracoval se Sociální demokracií. Sociální problémy pracujících byly tématem jeho politických vystoupení i akademických knih.
Jako starosta menšího města si z TGM beru vůli zlepšovat životní podmínky běžných lidí – pracujících, dělníků, občanů malých měst a vesnic. Dnes to pro mě znamená dát lidem skutečnou šanci bydlet tam, kde chtějí. A zajistit pro každého dostupné a kvalitní veřejné služby. Jde o obchod, doktora, spojení se světem přes internet i veřejnou dopravou, školu pro děti.
Coby předseda Sociální demokracie stavím na první místo jeho ochotu pracovat v politice. Dnes se často říká, že politika je jen hra, divadlo pro lidi, které nic neznamená. Pro TGM byla politika cesta ke změně světa, i když to zrovna nevypadalo.
O všeobecné volební právo bojoval společně se Sociální demokracií na řadě veřejných demonstrací a shromáždění. A uspěl.
Nezávislé Československo navrhl uprostřed první světové války z ciziny. A uspěl.
Postupně se stal jako člověk symbolem demokratické politiky v Evropě mezi první a druhou světovou válkou. Vědělo se, že celý svůj život stál proti bezpráví, diktaturám i vrtochům mocných. To byla velká věc!
TGM rád uvažoval o Češích jako těch, kdo mohou inspirovat svět. Sám se o to maximální zasadil.
Pojďme společně každý svým dílem na jeho práci navázat. Ať zase Česká republika a společnost ve světě něco znamenají. Ať jdeme druhým příkladem.
Autorem textu je předseda Sociální demokracie Michal Šmarda