Eurovolby

SOCDEM nabízí recept na dostupné zdravotnictví

Sociální demokraté pokračují v sérii debat o dostupnosti českého zdravotnictví. V jednotlivých regionech zároveň sbírají podpisy pod petici, kterou př

Sociální demokraté pokračují v sérii debat o dostupnosti českého zdravotnictví. V jednotlivých regionech zároveň sbírají podpisy pod petici, kterou předají ministrovi Válkovi. Požadují zaručení práva občana, na bezplatnou, kvalitní a dostupnou lékařskou péči za platbu zdravotního pojištění. Zatím shromáždili přes tisíc podpisů.

Veřejné debaty o dostupnosti zdravotní péče, kterou vedl předseda SOCDEM Michal Šmarda, se zúčastnil Jan Žaloudík, lékař a zastupitel Jihomoravského kraje, a starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan.

I na Jižní Moravě chybí lékaři, ale také sestry a záchranáři. Ve večerní debatě navíc zazněla celá řada komentářů od hostů, kteří se vyjadřovali k nedostatku lékařů obecně, ale zejména stomatologů. Předseda SOCDEM též zmínil řešení, která při současných problémech nabízí Sociální demokracie.

Petici za zachování dostupnosti zdravotní péče zorganizovali Sociální demokraté právě v reakci na řetězící se problémy českého zdravotnictví. Petici mohou podepisovat občané po celé republice osobně v krajských organizacích, nebo online. „Zákon zaručuje zdravotní péči za stanovených podmínek. Jenže v mnoha případech není tato péče dostupná vůbec, nebo je třeba platit i za základní zákroky,” uvádí předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. Situace ve zdravotnictví je v mnoha ohledech velmi vážná.

Břetislav Štefan, místopředseda strany a starosta MČ Brno-Líšeň, také připomíná nedávné plány kraje na transformaci nemocnic i návrhy vlády, které drobnými krůčky směřují k privatizaci zdravotní péče: „Odmítáme nepromyšlené transformační kroky. Odmítáme rušení i slučování nemocnic či omezování péče. Nikdy nedovolíme další privatizaci nemocnic.”

Večerní debatě předcházela návštěva zdravotnických zařízení v Brně a okolí. Úrazová nemocnice v Brně je historicky prvním českým traumacentrem. Vedení nemocnice se potýká s dlouhodobým úbytkem personálu, což se projevuje na fungování zařízení. „Pokud se vláda nedohodne s lékaři, od prvního prosince bude situace ještě mnohem horší. Už nyní ovlivňuje nedostatek personálu kvalitu a dostupnost poskytované péče. Situaci by výrazně napomohlo vrátit se k rychlejšímu vzdělávání sester,” varuje Šmarda.

V nedalekém Blansku navštívil předseda SOCDEM Domov Olga, který poskytuje péči osobám s hendikepem. Zařízení provozuje výtvarnou, keramickou, řezbářskou i textilní dílnu, počítačovou místnost a řadu dalších míst, kde klienti mohou pracovat a trávit čas. „Byl jsem svědkem ohromného nasazení všech zaměstnanců. Mrzí mě, že zaměstnanci zařízení nemají důstojné odměny, protože stát ani kraj nejsou schopné zajistit důstojné podmínky v sociálních službách. Za ministryně Maláčové se situace začínala zlepšovat, nyní však i zde čelí pracovníci poklesu reálných platů. V Domově Olga jsem byl překvapen tím, jak široký rozsah aktivit a péče je klientům poskytován, přesto vše funguje a klienti jsou opravdu spokojení,“ říká Michal Šmarda.

Návštěva jihomoravských zdravotnických zařízení je součástí tour, která minulý týden odstartovala v Pardubicích a v Hradci Králové.