Eurovolby

Sociálnědemokratické hodnoty budou potřeba vždy

Rozhovor s evropským sociálnědemokratickým lídrem Nicolasem Schmitem v Českém rozhlase.

Migrace, bezpečnost nebo klima – řada témat letošních voleb do Evropského parlamentu je spojena s obavami občanů z vývoje posledních let. Populisté slibují, že problémy rychle vyřeší. Co nabízejí strany tradiční? „Populisté vždy operují se strachem, ale nemají řešení. Ani u té migrace,“ konstatuje lídr evropských socialistů Nicolas Schmit.

Ukazuje to na příkladu Itálie, kde tamní premiérka slíbila učinit přistěhovalectví přítrž. Nyní ale podle něj jezdí do Asie lákat migranty, protože v Itálii chybí pracovní síly poté, co spousta zejména mladých lidí emigrovala do jiných částí Evropy.

„Krajní pravice je výzvou pro všechny ostatní, nejen pro sociální demokracii. Ale je jasné, že z části těží ze sociálnědemokratických voličů, které se jim podařilo přilákat. To se týká i konzervativců a liberálů. V Česku máte stranu bývalého premiéra, která je liberálně demokratická, ale nějak u ní nevíte, jestli už náhodou není populistická,“ poznamenává.

Hájit hodnoty v praxi

Lucemburský politik si rovněž všímá toho, že sociální demokraté v Česku vypadli z Poslanecké sněmovny a v posledních letech ztráceli podporu ve prospěch populistů. Jejich poselství přitom nikam nezmizelo, musí ale znovu vybudovat svou důvěryhodnost a přizpůsobit se novým výzvám, kterým Evropa čelí.

„To není snadné pro žádnou stranu, ale myslím, že základní hodnoty sociální spravedlnosti, rovnosti, spravedlivých mezd, dobrých pracovních podmínek, demokracie nebo třeba boje proti fake news neztratily svou sílu. Je na nás tyto hodnoty hájit, aby lidé v praxi viděli, že to umíme,“ zdůrazňuje.

„Jsem sociální demokrat a taky optimista. Pesimista nemůže druhé o něčem přesvědčit. Naše poselství je pozitivní, je to poselství naděje. Ale samotná naděje nestačí, je třeba ji přenést do konkrétních činů.“

Schmit poukazuje na opětovné posilování sociálnědemokratických stran ve Švédsku, ve Francii nebo v Itálii, zatímco například ve Španělsku zůstávají socialisté silní dlouhodobě.

„Zažil jsem nejrůznější vzestupy a pády, kdy lidé říkali, že je to smrt sociální demokracie. A nikdy k tomu nedošlo. Říkali nám, že nejsme potřeba, protože už jsme všechnu práci vykonali, vybudoval se sociální stát. Ale ty hodnoty budou potřeba vždy, protože dějiny nejsou jednosměrné – je možné se vracet i do méně příznivých období,“ podotýká.

Příkladem toho je podle něj i Česko, kde nedochází ke zvyšování blahobytu, ale k návratu politiky 70. a 80. let ve stylu Margaret Thatcherové, která nebyla úspěšná. „Podívejte se na Velkou Británii, kam vedlo ničení průmyslu, sociálního státu a odborů? No určitě ne k prosperitě většiny Britů,“ soudí.

Buď technologie, nebo legální migrace

Eurokomisař pro sociální práva poukazuje na výsledky průzkumu, podle kterého na celoevropské úrovni není problémem číslo jedna migrace, ale důležitější jsou životní náklady a kupní síla nebo bydlení.

„Migrace může být problém a musíte na něj mít přijatelná řešení. V Evropském parlamentu jsme přijali Pakt o migraci, kde jsou opatření pro lepší kontrolu. Ono to totiž není tak, že Evropa nepotřebuje migraci, demografický vývoj není bůhvíjak fantastický v Česku ani v žádné jiné evropské zemi,“ upozorňuje.

Řešením je buďto investovat do technologií, anebo umožnit legální migraci pracovních sil. „Musíme se zbavit strachu a debatu kolem migrace zracionalizovat. Když Orbán straší islámskou Evropou, je to úplně šílené. Ale zároveň říkám, že migrace nemůže fungovat bez silné integrační politiky. Migranti se musejí přizpůsobit standardům naší společnosti,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus Českého rozhlasu