Eurovolby

Zaměstnanci, střední třída, rodiny. Sponzoři oligarchů

Komentář Daniely Ostré vyšel v MF Dnes 25. února 2024.

Ekonomičtí odborníci vládě poradili provést zásadní změny v zákoníku práce. Nejzávažnějším prvkem je možné zavedení propouštění bez udání důvodu. U ministra financí Zbyňka Stanjury tento plán našel odezvu a ministr práce Marian Jurečka už pilně připravuje paragrafy.

Spolu se snazším propouštěním Jurečkovo ministerstvo připravuje i zkrácení dvouměsíční výpovědní lhůty na měsíc a prodloužení tříměsíční zkušební doby. Veškeré změny zhoršují postavení zaměstnanců a posilují největší firmy. Vláda tím navazuje na tradiční politiku ODS, která se řídí zájmy oligarchů a jejich lobbistů.

Ekonomická krize, která pro většinu lidí ještě neskončila, obnažila strukturální problémy české ekonomiky. Jsme v pasti středních příjmů. Kvalifikovaná pracovní síla nedostává za svou práci důstojnou odměnu. Vláda nedělá kroky k tomu, abychom překonali problémy ekonomiky založené na levné pracovní síle.

Vzpamatováváme se z rekordní inflace, kterou jsme nezažili 30 let. Vláda do toho zcela nesmyslně zvýšila DPH na řadu položek, včetně vodného, tepla nebo léků. Ceny potravin jsou stále vysoké. To logicky snížilo spotřebu doma a přimělo miliony lidí jezdit nakupovat do zahraničí. Na DPH se proto vybralo o pět miliard méně než loni.

Ve stylu pseudokonzervativní politiky ODS začala opět zvyšovat daně, navzdory veškerým svým předvolebním slibům. Vzrostla složená daňová kvóta a padl poslední argument tzv. pravice, že daně ve skutečnosti nezvyšuje. Daňová zátěž se nejméně dotýká těch, kteří vydělávají nejvíc – nadnárodních firem, oligopolních podniků, spekulantů nebo rentiérů.

Daň z právnických osob patří v Česku k jedné z nejnižších. Neexistuje zdanění kapitálových příjmů. Podílové fondy se po třech letech od nabytí nedaní vůbec. A jaké je zdanění práce? Pokud do průměrné hrubé mzdy 40 tisíc korun započteme pouze základní daňovou slevu na poplatníka, bude tvořit odvod státu celých 53,4 %. Zaměstnanci, kteří tvoří páteř naší ekonomiky, doplácejí na luxusní život těch, kteří nevytvářejí žádné hodnoty.

Vláda nemá odvahu tyto věci řešit. Místo toho omezuje práva zaměstnanců a pouští žilou střední třídě. Vrátili jsme se o pět let nazpátek. A abychom dokázali udržet své rozpočty, kupujeme zboží ve slevách za cenu, která před rokem byla plnohodnotná.

Daniela Ostrá, politoložka a místopředsedkyně SOCDEM