L. Zaorálek: Přestaňte lhát o stíhačkách F-35. Daňový poplatník si to zaslouží

Připravovaný nákup 24 víceúčelových stíhacích letounů páté generace F-35 by se stal nejdražší veřejnou transakcí v naší historii. Paradoxně je kolem něj ticho po pěšině. Vláda nekomunikuje vůbec, nebo poskytuje překroucené informace, píše ve svém komentáři pro MF DNES bývalý ministr zahraničí a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Ministryně obrany Jana Černochová odmítá pozvání do médií a vyhýbá se jakékoliv debatě o koupi amerických letounů F-35. Zároveň vládní koalice odmítla zařadit projednávání tohoto bodu na pořad Poslanecké sněmovny. Ministryně dokonce nechce ani samotné projednání na půdě sněmovního branně bezpečnostního výboru.

Tady nám někdo tvrdí, že Rusko odstrašíme tím, že koupíme dnes letadla, která budeme mít v plném operačním nasazení až za 12 let.

Vzhledem k tomu, že třeba Norové uvádějí, že životní cyklus letounu F-35 je přijde na 769 milionů dolarů, můžeme říci, že při koupi 24 letounů se chystáme na investici 450 až 500 miliard korun českých. Jedná se tedy o největší transakci v historii České republiky, která se může rovnat snad jen rozhodnutí pustit se do stavby velké jaderné elektrárny.

Tak zásadní rozhodnutí předpokládá společenský a politický konsenzus. U nás vláda místo snahy o dialog projevuje pouze popudlivost a hysterii. Ministryně Černochová udala tón na sociálních sítích a po čistkách, které provedla na ministerstvu obrany, se její generálové zapojují podobně a výroky poslanců, kteří mají jiný názor, veřejně glosují slovy, že jsou hlupáci. Něco takového by v civilizované zemi muselo okamžitě vést ke svléknutí uniformy. U nás si na to zřejmě zvykáme jako na nový normál. I z toho mála, co je známo o utajeném jednání poslanců s paní Černochovou na ministerstvu obrany, víme, že byli krmeni bohapustými výmysly, nepravdivými čísly a smyšlenkami, které bohužel někteří teď veřejně opakují.

No nekupte to…

Je to třeba tvrzení, že i kdybychom nekoupili letouny F-35, budeme tu stejně muset budovat všechno zázemí pro jejich přistávání, servis a opravy. Kromě požadavku na rekonstrukci přistávacích drah našich letišť je všechno ostatní čirý nesmysl. Pokud by po nás někdo něco takového chtěl, musel by si to samozřejmě sám financovat. Pokud ovšem smlouvu o nákupu F-35 s USA uzavřeme, pak úpravy vojenských letišť Čáslav a Pardubice půjdou na náš účet a budou několikanásobně vyšší, než se uvádí a než jsme původně očekávali.

Ovšem největší lež, která se šíří z tohoto sezení s věčně rozhněvanou Valkýrou naší obrany, je tvrzení, že letouny F-35 vyjdou naši armádu levněji než eventuální rozšíření letky gripenů o skupinu dvanácti nových modernizovaných Gripenů E/F. Tak to tam musel být David Copperfield, že se takto podařilo ošálit naše poslance.

Všechna srovnání, která máme od Vládního kontrolního úřadu Spojených států GAO a z Programové kanceláře amerického letectva, shodně uvádějí, že ve všech parametrech jsou letouny F-35 oproti švédským gripenům dramaticky nákladnější. Potvrzují to i země, které tyto letouny začaly využívat. Samotné provozní náklady v Norsku či Švýcarsku rostou tak, že například ve Švýcarsku zvažují všelidové hlasování, ve kterém by se rozhodlo, jestli tak drahé letouny vůbec provozovat. A to jsou onačejší boháči než my. Programová kancelář amerického letectva konstatuje, že s udržovacími náklady na F-35 je tento letoun neudržitelný i pro největší a nejbohatší letectvo na světě.

Americký vojenský expert Thomas Durell Young v odborném časopisu RUSI nedávno uvedl, že cena za pořízení F-35 bude vlastně v krátké době „nekonečná“. Proč to tak je, nedávno docela srozumitelně objasnil bezpečnostní analytik Daniel Koštoval, který v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že nemá-li být v Česku bitevník F-35 jen nesmyslně nákladnou drahou hračkou, musel by se propojit se všemi dalšími druhy vojska a doplnit dalšími investicemi na dodatečnou výzbroj a digitalizaci – to vše by přišlo na dalších 300 miliard korun.

Teď ještě, co na to řekne daňový poplatník, kterému by se měl někdo obtěžovat tohle vše dostatečně vysvětlit. Dosud bylo všechno jasné. Úkolem našich leteckých sil byla ochrana vzdušného prostoru České republiky, eventuálně v případě potřeby také spojenců v Pobaltí nebo na Slovensku. Všechny úkoly Severoatlantické aliance jsme bohatě a vzorně plnili. Přesto jsme schopnosti gripenů využívali jen asi z 35 procent. Pokud si na tohle pořídíme stroje F-35, bude to asi, jako bychom si koupili lamborghini na pravidelné cesty na nákup do Lidlu.

Za 12 let vám ukážeme!

Obávám se ale, že je tady jedna věc, kterou obyčejný člověk nepochopí. Každý rozumí tomu, že se nacházíme v nebezpečném světě. Rus klepe za dveřmi a my musíme co nejrychleji posílit naši armádu. NATO po nás chce co nejdřív postavit těžkou brigádu k ochraně východního křídla Aliance. To se nám nedaří a nestíháme. Máme stomiliardový dluh v infrastruktuře naší armády. Máme v tragickém stavu vybavení pozemních sil a nedostatečné pozemní složky protivzdušné obrany. Každý, kdo vidí, co se děje na Ukrajině, chápe, že tohle je priorita.

Letouny amerického F-35A Lightning II Demonstration Teamu přeletěly do Ostravy ze základny v britském Lakenheath.

Místo toho nám tady někdo tvrdí, že Rusko odstrašíme tím, že koupíme dnes letadla, která budeme mít v plném operačním nasazení až za 12 let někdy v roce 2035. Vůbec netuším, co bude se světem v roce 2035, a obávám se, že Rusko dnes nevystrašíme žádným tvrzením, že v roce 2035 se budeme schopni zapojit třeba i do Hvězdných válek.

Potřebujeme posílit ochranu této země už v nejbližších letech. Místo toho slyšíme, že těžká brigáda se ani do roku 2026 nestihne. Na oplátku přicházejí divoké sny o údajném nasazení našich letadel v daleké budoucnosti na doménách – vesmír, oceán, kyberprostor. Vzhledem k tomu, že nám chybí tisíc lidí ve vzdušných silách a už vůbec se nedaří získávat IT odborníky, protože je hravě přeplatí soukromé firmy, chtělo by to pro podobné snílky hlavně obklad na hlavu.

České letectvo se naučilo výborně plnit úkoly s letouny Gripen. Mají mimořádně nízkou poruchovost. Nechápu, že si vůbec nevážíme toho, co jsme se naučili, co se vybudovalo v oblasti logistiky, údržby, komunikace. A teď přijde někdo, kdo to všechno zahodí, a řekne se, že začneme budovat úplně nové systémy, které jsou daleko komplikovanější, vyžadují daleko rozsáhlejší personál a budou daleko nákladnější.

Kde vezmeme dostatek pilotů, techniků a mechaniků, když už dnes máme podstav? Norsko testovalo své možnosti pořídit si F-35 deset let, přesto se potýkají s nedostatkem lidí a jsou zaskočeni provozními náklady, které jsou dvakrát vyšší, než čekali. Ví někdo, jak zajistit kompatibilitu ostatních složek armády právě s letounem F-35? To, že jsme pořizovali francouzská děla, německé tanky a izraelské radary, znamená, že se s ničím takovým nepočítalo.

Ministryně i armáda v lahvi

Otázek, které se nabízejí, je obrovské množství. Je nepřijatelné, aby na ně nikdo neodpovídal. Vláda má povinnost přijít s jasnými čísly, jaké budou náklady na F-35 a všechny investice do dalších segmentů, jako je digitalizace a informatizace. Vláda musí ukázat a doložit, jak budou tyto investice vstupovat do rozpočtů v dalších letech. Protože tento závazek ponesou všechny ostatní vlády, musí být o něm podána přesná a spolehlivá informace. Je to věc elementární odpovědnosti před veřejností. Pokud toto vláda před podpisem neučiní, nesmí takovýto závazek přijmout a zatížit jím další generace.

Paní ministryni Černochové pak zvlášť doporučuji, aby si přečetla pohádku Jana Wericha O zlaté rybce. Vypráví o ženě, která si přála ty nejkrásnější šaty, ten nejvelkolepější palác a pak ještě něco víc největšího. Výsledek byl, že dotyčná pak skončila v lahvi od octa. Přál bych si, aby takhle neskončila celá česká armáda.

zdroj: Mladá Fronta DNES a idnes.cz 16. 9. 2023