Nezkonsolidujete veřejné finance, když nesáhnete řádně na korporáty – Copy

Podle Vladimíra Špidly jsme nyní v situaci dekadence státu, tedy postupného oslabování jeh

NA ZÁZNAM POŘADU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

Podle Vladimíra Špidly jsme nyní v situaci dekadence státu, tedy postupného oslabování jeho struktur. “Tato dekadence je vědomá, neboť oslabit stát a otevřít prostor pro finanční barony je základní koncepcí ODS.”

“Není pravdou, že naše důchody jsou nefinancovatelné. Národní rozpočtová rada spočítala, že bude potřeba dávat na důchody přibližně 12 % HDP oproti současným 8/9 procentům. Přitom řada zemí dnes dává víc. Otázka zní: Jsme ochotni poskytnout v roce 2050 na důchody 12 % HDP, když je to možné, když to řada států už teď unese?” reagoval Vladimír Špidla na tvrzení ministra Jurečky o údajné neufinancovatelnosti důchodového systému. I vzhledem k růstu produktivity práce a HDP to není pravda.

Opozice se svými stížnostmi k Ústavnímu soudu kvůli důchodové reformě rozhodně není bez šancí. Určitá přechodná ustanovení se dala udělat „technicky mnohem lépe“. „Pravděpodobnost úspěchu není malá, a pokud uspějí, situace důchodců se zlepší,“ dodal Špidla.

Konsolidace veřejných financí se podle Špidly neobejde bez výrazného zvýšení příjmů státního rozpočtu. “Česká republika se zadlužuje především proto, že nezodpovědná daňová politika ODS a ANO zaťala sekeru 150 až 200 mld. každý rok. Zodpovědná daňová politika a zodpovědná konsolidace veřejných rozpočtů se musí snažit, abychom těch 200 miliard, které byly takovýmto způsobem odťaty a republika docela fungovala i s nimi, se těchto 200 miliard získalo zpátky. A otevřeně řečeno, nezkonsolidujete veřejné finance, když nesáhnete řádně na korporáty.”

zdroj: Česká televize 10. září 2023 odkaz zde