Eurovolby

Lubomír Zaorálek

Místopředseda

Můj příběh:

Život

Narodil jsem se v Ostravě. Své vysokoškolské roky jsem strávil v Brně, kde jsem vystudoval filozofii a ekonomii. Před rokem 1989 jsem pracoval jako dramaturg Československé televize v Ostravě. V roce 1989 jsem spoluzakládal Občanské fórum v Ostravě. Kromě politické činnosti přednáším také na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a věnuji se činnostem spojeným s Masarykovou demokratickou akademií.

Politika

Byl jsem jedním ze zakladatelů Občanského fóra. Od roku 1990 jsem zasedal ve Federálním shromáždění za OF. Členem Sociální demokracie jsem se stal v roce 1994.

Sociální demokracii přináším zkušenosti z pozice ministra zahraničních věcí, ministra kultury a předsedy Poslanecké sněmovny. Aktuálně jsem předsedou Masarykovy demokratické akademie, think-tanku zaměřeného na sociální témata, otázky rovnoprávnosti, udržitelnosti, dobré správy veřejných věcí a společenského rozvoje.

Názory

Levice a pravice nejsou vyprázdněné pojmy a znovu se to ukazuje. Marketingová politika, se kterou přicházejí populisté a extremisté, nefunguje. Doplácejí na to obyčejní lidé. Naší roli je složitou situaci vysvětlit a nabídnout plán. To v současné politice chybí. Musíme najít odvahu říkat ty věci, které se ostatní říct neodváží. Jsme ohrožení pravicovou vládou a rostoucí mocí oligarchů, kterým současný stav vyhovuje. Proto není na místě, aby se Sociální demokracie dál za své chyby omlouvala.